Ból ostry to ból trwający do 8 tygodni.

Czym jest ból ostry?

Ból ostry trwa krótko i mija wraz z wywołującą go chorobą. Jest pożyteczny ponieważ sygnalizuje niebezpieczeństwo i zmusza do szukania przyczyny jego powstania. Ból ostry powinien ustąpić po wyleczeniu choroby. Jeśli tak się jednak nie stanie – z sprzymierzeńca staje się wrogiem.

Mechanizm powstawania i odczuwania bólu jest skomplikowany i momentami nie do końca poznany. Najczęściej mamy do czynienia z bólem receptorowym, który powstaje wskutek uaktywnienia receptorów zlokalizowanych w naszych tkankach, skąd drogą nerwów przewodzony jest do rdzenia kręgowego oraz kory mózgowej, gdzie następuje percepcja bólu. Istotną rolę odgrywają również liczne substancje produkowane przez nasz organizm, mające na celu obniżenie progu bólu i wzmocnienie impulsu nerwowego, co przekłada się na nasilenie odczuwania bólu. W tym mechanizmie odczuwamy ból gdy uderzymy się w kolano, gdy dojdzie do infekcji w drogach oddechowych.

Ze względu, że w miejscu uaktywnienia receptorów bólowych dochodzi do powstania stanu zapalnego, niskoenergetyczna terapia światłem, czyli terapia „zimnym” laserem (LLLT) może przynieść wymierne korzyści pod postacią ograniczenia i zmniejszenia ogniska zapalenia, szybszego zmniejszenia objawów bólowych i skrócenia okresu powrotu do zdrowia (rekonwalescencji).

Ostry ból utrudnia Ci wykonywanie najprostszych codziennych czynności?